Odvolání a nahlížení do spisu

Podejte odvolání, i když to vypadá beznadějně. A může se vyplatit i nahlédnout do výsledků.

Odvolání

Když vás na školu nepřijmou z kapacitních důvodů, můžete se odvolat. A pokud se místo před vámi uvolní, tak vás přijmou dodatečně.

A nějaké místo se uvolní skoro vždy. Část studentů se dostane na obě školy, na které se hlásili. A přihlášku pak podají jen na jednu a na té druhé po sobě uvolní místo. A zvlášť na fallbackových školách se míst může uvolnit poměrně hodně. Takže doporučuji odvolání podat skoro v každém případě.

Při našem druhém pokusu byla K. hluboko (cca 40 žáků) pod čarou a přesto nakonec odvolání vyšlo a K. se dostala.

Nahlížení do výsledků

Ze školy standardně obdržíte jen informace o přijetí a údaje o dosažených bodech. Pokud chcete vědět, jak děti testy napsaly a za co jim byly strženy body, musíte požádat o „Nahlédnutí do spisu“. To je úřední proces, na který máte ze zákona právo a nikdy nebyl problém se na jednom či druhém gymnáziu domluvit, že se na výsledky podíváte (stačí vždy na jednom, ukážou vám všechny 4 testy).

Proč to dělat:

  • Jednak proto, že vás může zajímat, co se nepovedlo (když už jste půl roku věnovali přípravě)
  • A jednak proto, že máte právo zpochybnit stržení bodů v některé úloze

Nám se při M. druhém pokusu podařilo „uhádat“ 2 body.  Při prohlížení výsledků jsem zjistil, že v matematice má z jednoho příkladu 1 bod místo 3, výsledek má přitom správně. Úloha ale vyžadovala rozepsat postup, M. to tam sice rozepsané měl, ale dosti úsporně. Přišlo mi to nespravedlivé, příklad očividně vypočítal správně. Navíc jsem našel další úlohu se stejnými požadavky, kde jim obdobně stručně rozepsaný postup stačil. A tak jsem zkusil zahájit proces reklamace. Bylo to složité a na dlouho. Nejprve jsem to zkoušel přímo na škole, kde to zamítli a odkázali mě na magistrát (pro který Cermat zkoušky organizuje). Tam jsem byl po několika jednáních překvapivě úspěšný, Cermat moji argumentaci nakonec uznal a v srpnu připsal M. +2 body (které bohužel stejně nestačily). Paní na magistrátu ale říkala, že to ještě neviděla a že se to obvykle nepovede.

Přejít nahoru