Naše cesta na gymnázium

Něco o nás a hlavně o naší zkušenosti s cestou za středoškolským vzděláním. Podrobně popíšeme všechny naše pokusy o přijetí na gymnázium a rozebereme, co jsme dělali, co se povedlo a co ne.

Máme dvě děti, kluka M. (ročník 2007) a o dva roky mladší holku K. Obě naše děti jsou docela chytré (ale zase žádní extra “Iqváči”, co testy píší na 48 bodů s prstem v nose). Každopádně na základní škole měly výborné výsledky, samé jedničky s maximálně občas nějakou dvojkou, nezlobí, nenosí poznámky – takže celkem studijní typy. Z dále uvedených důvodů jsme se rozhodli zkusit je přihlásit na gymnázium. A bohužel se ukázalo, že v Praze to není vůbec snadné (v článku jsou rozebrané důvody proč).

Pokusy o přijetí na gymnázium

V samostatných povídáních jsou podrobně popsané zážitky a zkušenosti z jednotlivých let, kdy jsme se snažili dostat děti na gymnázium.

První pokus v roce 2019. M. to zkouší na osmileté gymnázium.

Druhý pokus v roce 2021. M. to zkouší na šestileté gymnázium a K. na osmileté

Třetí pokus v roce 2023. M. se konečně dostává na čtyřleté gymnázium.

Proč chceme dostat děti na gymnázium

A proč vlastně chceme děti na gymnázium přihlásit?

Nemyslíme si, že je nutné, aby děti opouštěly základní školu před devátou třídou. Pokud je tato škola kvalitní a ve třídě mají dobrý kolektiv.

Základní školu v Roztokách máme doslova za rohem (což bylo super) a na prvním stupni jsme byli i s výukou spokojeni. Na druhém stupni se to ale ve škole dost zhoršilo. Jednak se město i škola rozrostlo a přišlo nám, že na druhém stupni vyučuje opravdu kde kdo. Horší ale bylo, že do původně docela dobrého kolektivu byli postupně přeřazováni problematičtější žáci, až jsme měli pocit, že tam tolik vychvalovaná inkluze funguje tak nějak opačně (problematická většina postupně pohlcovala normální menšinu). A do toho ještě zasáhl Covid a období po něm. 

Takže jsme došli k tomu, že bude fajn zkusit najít pro děti jinou školu. A proč zrovna gymnázium? M. se (zatím) chce stát lékařem, hodně čte, zajímá se o zprávy a dění. Zato na ruce moc šikovný není. K. sice ano, ale zatím se úplně nevyhranila, co by chtěla dělat. Takže obecné gymnaziální vzdělání nám přijde jako dobrý základ a dále se uvidí.

Přejít nahoru