Body navíc

Krom JPZ započítávají gymnázia body navíc za různé další věci. A opravdu se vyplatí snažit se těchto bodů získat co nejvíc. Velký vliv mohou mít např. body za vysvědčení, dejte si na ně pozor.

Body za vysvědčení

Toto jsou asi základní body, které můžete navíc získat a nebo naopak nezískat. Většina škol dává nějaké body podle průměru z posledních dvou vysvědčení. Ale ty body jsou různé. Někde dají za samé jedničky třeba i 40 bodů (tj. skoro stejně, jako za jeden test), někde jen 10.

Pokud máte dobré známky, vyplatí se vám hledat školy, kde za to dávají hodně bodů. Naopak při horších známkách preferujte ty, kde vám za to strhnou co nejméně bodů.

Vliv to má opravdu značný. M se při druhém pokusu nedostal kvůli dvěma dvojkám na vysvědčení (resp. kdyby měl o 4 body více, které mu za známky strhli, tak se dostane).

Zároveň doporučuji se o dobré známky (samé jedničky) na klíčových vysvědčeních (většinou pololetní z tohoto roku a závěrečné z předchozího roku) snažit. Pokud to nejde přirozenou cestou, zkuste se třeba domluvit s učiteli, ať dají šanci zrovna tyto důležité známky opravit. Toto byl také jeden z důvodů, proč jsme ze základní školy přešli na Scio školu.

Další body navíc

Některé školy rozdávají i další body za různé aktivity.

  • Umístění v olympiádách a soutěžích
  • Za kroužky, které děti dlouhodobě navštěvují
  • Za speciální přínosnou práci

Pokud něco z toho máte, hlaste se na školy, kde vám to přidá výhodu. A pokud nemáte, hlaste se tam, kde to ostatním co to mají nepřidá moc.

Přejít nahoru